Ny partnerförening valbar i 200-lappen
Vi är idag glada och stolta över att välkomna OK Landehof som ny partnerförening. Härryda Energi värdesätter det lokala föreningslivet och uppskattar den energi och positiva påverkan som kommunens föreningar har i vårt samhälle. Det är viktigt för oss att stödja dessa insatser och arbetar därför aktivt med partnersamarbeten runt om i kommunen.
OK Landehof grundades 1952 med inriktning på orientering och skidåkning. Föreningen är baserad i Landvetter och har idag ca 600 medlemmar. Fokus sedan start har varit att vara en aktiv del av det lokala idrottslivet. Med ett starkt fokus på friluftsliv och gemenskap erbjuder OK Landehof aktiviteter för alla åldrar och nivåer, från nybörjare till erfarna tävlingsutövare.
Föreningen driver en bred verksamhet som inkluderar både träning och tävling inom orientering och längdskidåkning, samt arrangerar lokala tävlingar och motionslopp. OK Landehofs anläggning, Landehofstugan, fungerar som en samlingsplats för träningar, möten och sociala aktiviteter, och är även utgångspunkt för flera motionsspår i området.
Ända sedan start har föreningen haft ett stort fokus på ungdomsverksamheten och arrangerar därför även lättsamma aktiviteter som t.ex. skinkloppet som är en tävling innan jul där vinnaren naturligtvis vinner en skinka. Dessutom involverar föreningen även sina ungdomar i samband med utveckling av sin anläggning. Föreningen arrangerar även det årliga midsommarfirandet i Landvetter.
OK Landehof ser fram emot ett långvarigt samarbete
"Genom partnerskapet med vårt lokala energiföretag får vi möjlighet att göra fler satsningar inriktade på föreningens barn och ungdomar. Dessutom kan vi fortsätta bedriva våra aktiviteter mot allmänheten som vi erbjuder på Landehofs friluftsområde" berättar Pontus Enhager som är ordförande i klubben.
Även vår marknadschef, Anna Carlstedt, ser mycket positivt på det nya partnersamarbetet.
- För oss på Härryda Energi är det viktigt att kunna ge tillbaka till samhället i den mån vi kan och genom partnersamarbeten med välfungerande föreningar i kommunen som har goda värderingar når vi ut till många av kommunens invånare som ju är våra kunder. För Härryda Energi är partnersamarbeten en del av vår marknadsföring, vi ger hellre pengar till föreningslivet där de ger direkt nytta för kommunens invånare och många av våra kunder än lägger hela marknadsbudgeten på köpt reklam.
Partnersamarbetet öppnar upp för supportrar och medlemmar att stötta föreningen ytterligare
Bland annat innebär samarbetet en möjlighet för supportrar och medlemmar till OK Landehof att stötta föreningen ekonomiskt genom att teckna ett tryggt och prisvärt elhandelsavtal med sitt lokala elbolag Härryda Energi Elhandel. För varje ny kund som tecknar elhandelsavtal och anger OK Landehof skänker Härryda Energi 200 kr till föreningen.
Partnersamarbetet sträcker sig till en början över en 2-årsperiod men både vi på Härryda Energi och OK Landehof är hoppfulla om det ska bli ett långvarigt samarbete där vi tillsammans stärker våra varumärken i kommunen och samtidigt bidrar till en sund och hälsosam fritid.
Är din förening intresserad av ett partnersamarbete med Härryda Energi? Här kan du läsa mer om vad det innebär och hur du tar kontakt med oss. Tillsammans stärker vi Härryda kommun!