Så arbetar vi vid strömavbrott
Utan el stannar vardagen upp. Härryda Energi ser till att du har el i vägguttaget, tryggt och säkert, varje dag. Men ibland sker ändå strömavbrott. Då gör vi allt vi kan för att återställa elen så snabbt som möjligt. Oavsett om det regnar, snöar eller stormar så finns vi alltid redo att rycka ut, dygnet runt.
Vårt förebyggande arbete
Visste du att de flesta strömavbrott orsakas av extremväder som starka vindar, kraftigt regn eller tung snö? För att minimera risken för avbrott arbetar vi förebyggande på flera olika sätt:
- Elledningar i marken: Vi gräver ner elledningar för att skydda dem mot väder och vind.
- Flera matningsvägar: Vi utrustar våra nätstationer med alternativa matningsvägar, vilket gör att vi snabbare kan återställa elen vid ett avbrott.
- Röjning av ledningsgator: Vi håller ledningsgator fria från träd och grenar som kan falla ner och skada elledningarna.
- Smart teknik i nätstationer: Vi bygger moderna nätstationer med fellokalisering och fjärrmanöverutrustning för att snabbt kunna identifiera och åtgärda fel.
Om strömavbrott ändå sker
Trots våra förebyggande insatser kan strömavbrott inträffa. Så här arbetar vi om det skulle hända:
- Snabb omkoppling: Vår driftcentral försöker, om möjligt, att leda om elen för att minimera avbrottstiden och mängden kunder som drabbas.
- Felsökning och reparation: Våra distributionselektriker rycker ut omedelbart för att först identifiera och felsöka problemet, sedan görs eventuella omkopplingar. Ibland används reservkraft för att förse delar av områden med el under arbetets gång. Slutligen åtgärdas felet så snabbt som möjligt. Det kan givetvis ta väldigt olika lång tid beroende på felets karaktär.
- Säkerhetsbedömning: Om vädret är mycket utmanande och reparation av elledningarna inte kan ske riskfritt, avvaktar vi tills det är säkert att utföra reparationerna. Vår målsättning är alltid att återställa elen så snabbt och tryggt som möjligt.
Tips vid strömavbrott
Strömavbrott är ovanliga och varar oftast bara en kort stund, men det kan vara bra att förbereda sig för ett längre avbrott. Här är några saker som är bra att ha hemma:
- Värmeljus och tändstickor
- Ficklampa
- Powerbank
- Batteridriven eller soldriven radio
- Reservbatterier och extra säkringar
- Vattenflaskor eller dunkar för reservvatten
Vi investerar för framtiden
För att stärka och utveckla elnätet långsiktigt satsar vi på modern teknik som fellokalisering och fjärrmanöverutrustning i våra nätstationer. Dessutom arbetar vi med att bygga om det traditionella radiella högspänningsnätet till slingnät och investerar i att ersätta friledningsnät med markkabel.
Vårt mål är att du ska ha en trygg och stabil elleverans – idag och i framtiden.